האם כדאי להעסיק מנקה בהעסקה ישירה?

התשובה – זה תלוי ובעיקר בגודל המשרד. משרדים קטנים הזקוקים לשירותי ניקיון של פעם, פעמיים בשבוע או אף משרדים שמוכנים להעסיק מנקה כל יום למשך שעה או שעתיים יתקשו מאוד למצוא מנקה בהעסקה ישירה. כי מרבית המנקות מעדיפות לעבוד לפחות 3 או 4 שעות ביום במקום עבודה אחד אם זה במשרת ערב או משרה של 8-9 שעות למשרת בוקר.

לאילו חברות העסקה ישירה יכולה להתאים?

הכלל הוא שככל שהמשרד של החברה גדול יותר כך האפשרות של החברה להעסיק באופן ישיר גדולה יותר. ההעסקה ישירה יכולה להתאים לחברות בינוניות וגדולות. כאשר במידה ולחברה יש אפשרות להעסיק עובדת ניקיון בחצי משרה (4 שעות) ומעלה אז יש היתכנות בהעסקה ישירה. כי פחות מכך, וכפי שכבר צוין, עובדי הניקיון במרבית המקרים לא יסכימו לכך.

האתגרים בהעסקה ישירה – מצד המעסיק

1. ניהול עבודת הניקיון – עבודת הניקיון היא משימה חשובה מעין כמותה אך היא לא ליבת העשייה של החברה העסקית. למשל אם החברה עוסקת בשיווק דיגיטלי אזי כל עובדי החברה מגויסים לאותה משימה, כאשר לכל עובד יש את התפקיד שלו בארגון. עבודת הניקיון לא קשורה בשום צורה לשיווק דיגיטלי ולכן קל והגיוני להרבה מאוד מעסיקים לבקש מחברת ניקיון חיצונית לנהל את ניקיון המשרד עבורם. כי אחרת בעל תפקיד מתוך המשרד יצטרך לנהל את עניין הניקיון בעצמו, ניהול הכולל שלל משימות כגון: גיוס המנקה, הכשרה ותיאום ציפיות עם המנקה, פיקוח שוטף על עבודת הניקיון, טיפול בתקלות ומציאת מחליף למנקה בעת היעדרותה. מדובר במשימה לא פשוטה בכלל כי משימת ניהול ניקיון המשרד דורשת זמן רב וכרוכה גם בתסכול רב והתמודדות עם קשיים רבים כגון התמודדות עם קשיים של עובדת הניקיון, נתינת תשומת לב ושיחות אישיות, מנקה שלא ניקתה כפי הנדרש ויש לשוחח אתה על כך או מנקות שמאחרות ולא מגיעות באופן סדיר. כל אלו ועוד הופכות את משימת ניהול הניקיון לטרחה רבה.

2. ניהול עובד/ת הניקיון – למרות שניהול עובדת הניקיון הוא קטגוריה בתוך הניהול הכולל של ניקיון המשרד ראוי להקדיש לו תשומת לב מיוחדת. מעסיקים רבים חוששים מלהעסיק מנקה באופן ישיר בגלל הצורך בהתמודדות עם המנקה. האתגר העיקרי נובע מקשיים אפשריים בתקשורת מול המנקה. אחת, הקושי בתקשורת יכול לנבוע מזהות המנקה כי במרבית המקרים המנקים הם עולים חדשים עם קשיי שפה או ילידי הארץ בעלי השכלה תיכונית בלבד עם חווית חיים מורכבת ואופי מחוספס הנובע משנים רבות של עבודה פיזית קשה ותסכול מתמשך. קושי נוסף בתקשורת עלול לנבוע מהריחוק הטבעי בין בעלי התפקידים במשרד לבין המנקה. במרבית המקרים כמעט ואין אינטראקציה שוטפת עם המנקה כי נקודות ההשקה מעטות. אין שיח טבעי שמתקיים סביב נושאים שקשורים לעבודה השוטפת כי המנקה בדרך כלל מנותקת מהעשייה של המשרד ולכן אין כל כך על מה לדבר אתה פרט לאמירת שלום מנומסת או לחלופין לפנות אליה כאשר יש בקשה ספציפית או דרישה בנוגע לניקיון. לפיכך ישנו ניתוק טבעי שנוצר בין המנקה לבין עובדי המשרד עניין המקשה על התקשורת בין הצדדים.

עניין נוסף המעיב על התקשורת הוא התחושה של רבים מהמעסיקים או עובדי המשרד שהמנקה היא "מסכנה" כי היא עוסקת בעבודה כה פשוטה, משפילה וקשה וגם אם יש לי, כמעסיק, מה לומר לה אני מרגיש לא ממש נעים לומר זאת. למשל אם אני רוצה להביע ביקורת כלפי העובדת ישנם מעסיקים רבים שיתקשו להעיר הערות ויאגרו בבטן מטען כבד של תסכול, כזה הנובע מתוך רחמים או חוסר נעימות. לכן רבים מהמעסיקים מעדיפים שתהיה חברה חיצונית שתתמודד עם המנקה.

האתגרים בהעסקה ישירה – מצד עובדת הניקיון

1. החשש מבירוקרטיה מסורבלת - במידה ומדובר על משרה חלקית, עובדות ניקיון בדומה לשאר העובדים השכירים, לא אוהבות לעשות תיאומי מס. תיאום מס נדמה על פניו פשוט אולי להרבה מאוד אנשים אך הוא כאב ראש להרבה מאוד אנשים אחרים. למרביתן של עובדות הניקיון תהליך תיאום המס הוא מרתיע עד כדי כך שהן מעדיפות לפסול הצעת עבודה עם שכר גבוה בהרבה בהעסקה ישירה מכיוון שהעסקה מסורבלת.

2. החשש ממס הכנסה – גם כאן בדומה לעובדים שכירים רבים יש לעובדי ניקיון חשש ממס הכנסה עצמו, הנתפס כגוף מאיים ואף שרירותי. כשהמעסיק מפריש עבור עובדי הניקיון בתלוש השכר לביטוח לאומי ומס הכנסה בתחושתם הם אינם אחראיים על כך גם אם המעסיק טעה. אך כאשר הם ביוזמתם מעורבים בתהליך ופונים בעצמם למס הכנסה החשש הראשון הוא מטעות שלהם שתגרום יותר נזק מתועלת והחשש השני הוא לעלות על הרדאר של מס הכנסה. חשש זה הוא בעומק נפשם של רבים, וגם אם לא עשו בדל של עבירת מס הם עדיין יפחדו ממס הכנסה כגורם אימתני ושרירותי שמכה ללא רחם גם אם האזרח לא עבר עבירה. זהו הפחד מלהיתקע בין גלגלי הבירוקרטיה הממשלתית ללא אדם או גוף שיסייע להם.

את תחושת חוסר האונים מול גופים ממשלתיים דליתי לאורך השנים משיחות ארוכות שקיימתי עם עובדי ניקיון רבים. חוסר האונים נובע מהיעדר הכלים להתמודד עם חוזים, ענייני כספים מסובכים, אותיות קטנות ומספרים. לרבים מאיתנו יש קושי להבין את תלוש השכר שלנו, כמה ואיך מפרישים לנו לפנסיה. קושי זה מועצם הרבה יותר כשמדובר בעובדי הניקיון. ולכן רבים מהם יעדיפו לשמור על המקום הבטוח שלהם מחשש שיבולע להם.

3. פשטות עדיפה על מורכבות – עובדי ניקיון רבים מעדיפים את החיים פשוטים וברורים וכל סיבוך או מורכבות יכולים להוות עבורם תמרור אזהרה וכזה שיש להתרחק ממנו. מורכבויות שיש להתרחק מהן יכולות להיות: משרה חלקית, מקום עבודה מרוחק, מקום עבודה שצריך להחליף בדרך אוטובוס ולפעמים יותר מאחד כדי להגיע, מקום עבודה בשעות פחות נוחות וכדומה. כל זאת ועוד הינן דוגמאות למורכבויות היכולות למנוע מעובדי ניקיון רבים לעבוד ישירות דרך המעסיק. היתרון של הקבלנים במקרה הזה הם הסעה למנקה או מציאת מקום הנוח לה יותר או מספר משרדים בסמיכות אחד לשני או באותו הבניין.

4. היצמדות למוכר – כיום המוכר הוא הקבלן. לעובדות הניקיון, באופן שאולי יפתיע, הקבלן הוא הדבר שהן מכירות. הן מכירות את היחס, את השעות, את טווח האפשרויות, מה הן יכולות לדרוש ומה לא, כיצד להתמודד. את הקבלן הן פשוט מכירות ולכן עדיף המוכר על פני החדש שאולי נוצץ יותר אבל טומן בחובו גם סיכון ואי וודאות. ולא רק זה, מדובר על אחריות רבה יותר ולפעמים אחריות בלעדית על ניקיון המשרד ולחץ שאם לא אגיע מי ינקה במקומי. לחץ גדול מאוד בתחילת העבודה מריבוי המשימות, חשש מכישלון ואי עמידה בציפיות המעסיק וגם החשש להתאכזב כי אולי יפטרו אותי וליבי ישבר. כל אלו הם חששות אמיתיים שנראים לחלקים מאיתנו פשוטים אך לחלקים אחרים מאיתנו מאתגרים ואף כאלו שמהווים חסם בלתי עביר לעובדי ניקיון רבים.

קשר של אמון ומחויבות הדדית שנרקם לאורך זמן בין המעסיק לעובד מחזק את התחושה של משמעות בעבודתו של עובד הניקיון. העובד במקרה הזה מרגיש שעבודתו משמעותית הרבה יותר כי הוא לא עובד שקוף של קבלן מיקור חוץ אלא עובד המשרד עצמו. כאשר הוא שומר על המשרד נקי הוא עושה זאת עבור עובדי המשרד אליהם הוא מרגיש מחויב וכשהוא משאיר אחריו את המשרד נקי זה נותן תחושה של סיפוק אמיתית.

היתרונות בהעסקה ישירה – מצד המעסיק

1. זהות אינטרסים (בין המעסיק לעובד) - כאשר עובדת הניקיון מועסקת דרך הקבלן היא עובדת שלו ולא של המשרד ולכן המטרה שלה היא לרצות את הקבלן ולא את בעלי המשרד (אמירה זו נכונה בעיקר כאשר עובדת הניקיון מנקה במשרדים קטנים). קבלנים רבים מגייסים משרדים במחיר שעתי נמוך או כזה שאינו מספיק תואם את הרווחיות שאליה הם מכוונים. חלקם דורשים מהמנקה לנקות בפחות זמן מהדרוש על מנת שתעבור חיש מהר למשרד הבא וכך ככל שתספיק המנקה יותר משרדים כך ייטב לחברת הניקיון וגם לעובדת, אך פחות לבעלי המשרדים. וחלק אחר מהקבלנים, היו רוצים שהמנקה תנקה ביסודיות רבה יותר אך בגלל השכר הנמוך שהם מציעים לה והעובדה שמנקות מחליפות קבלן בקצב גבוה הם מנסים לשמר את עובדת הניקיון בכל דרך. אחת הדרכים היא לומר לה שהיא יכולה לנקות את המשרד בשעה למרות היא צריכה להיות שם שעתיים וכך הערך השעתי של המנקה גדל אך המשרד מן הצד השני לא נקי כפי שבעלי המשרד היו רוצים שיהיה.

כאשר עובדת הניקיון מועסקת ישירות דרך המשרד האינטרס שלה הוא לרצות את המעסיק הישיר והבלעדי שלה ולכן היא לא תגיע לעשות "חפיף" וללכת אלא תנקה ביסודיות או לפחות כפי שהיא מצופה לנקות.

2. משרד נקי יותר – פשוט ככה. כאשר המנקה מחויבת למשרד היא תנקה טוב יותר והתוצאה תהיה בהתאם. הסיבה המרכזית לחוסר שביעות רצון של בעלי משרדים מחברות הניקיון היא שהמשרד לא נקי מספיק.

3. מנקה קבועה – כאשר המנקה מועסקת דרך המשרד היא קבועה ולא מתחלפת חדשות לבקרים. עניין זה משפיע מאוד על השקט הנפשי של מנהלת המשרד או של מנהלת משאבי האנוש שבדרך כלל אחראיות על תחום הניקיון במשרד. הדבר משפיע על שביעות הרצון של עובדי המשרד שרואים את המנקה הקבועה כחלק אינטגרלי מהמשרד ומרגישים שהם יכולים לפנות אליה בבקשות אישיות.

4. תחושת ביטחון – כאשר המנקה מועסקת באופן ישיר מכירים אותה לאורך זמן כך שיש תחושה טובה שיש על מי לסמוך, תחושה של מישהו קבוע שהוא ורק הוא נוגע לנו בשולחן העבודה ובציוד האישי. תחושת ביטחון בסיסית של מוגנות.

היתרונות בהעסקה ישירה – מצד עובדת הניקיון

1. שכר גבוה יותר – למשרד המעסיק את המנקה בהעסקה ישירה יש את האפשרות להטיב עם העובד מבחינת תנאי העסקתו ושכרו. הסיבה לכך נובעת כי הוא חוסך את עלות ניהול הניקיון שהוא משלם לחברת הניקיון וחיסכון זה מאפשר גם להציע לעובד שכר גבוה יותר. אם המטרה של יציאה לעבודה היא שכר מתגמל כמה שניתן אז מבחינה רציונלית יש יתרון גדול הרבה יותר לעבוד במקום עבודה שמציע שכר גבוה יותר.

2. משמעות בעשייה – על פניו עבודת הניקיון זהה בין אם המנקה מועסקת דרך הקבלן או ישירות דרך המשרד. אז למה בכל זאת ההעסקה ישירה תורמת למשמעות בעשייה? יש לכך סיבה עיקרית והיא הקשר הרגשי והמחויבות בין העובד למקום עבודתו.